pozadí
Jazz Tibet Club
Restaurace
Music Menu Vine
DĚKUJEME
Soundcraft by Harman
VÝHRADNÍ DISTRIBUTOR PRO ČR AUDIOMASTER CZ
Audiomaster
Najdete nás na Facebooku
|
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
 
17. 4.
THE BAD PLUS (USA)
Věčně rebelující trio, oprávněně řazené k nejlepším jazzovým kapelám na světě
2. 5. — středa — 19:00zdarma

BIG BAND ŽEROTÍN

Studentský Big band Žerotín působí na olomoucké jazzové scéně už 24 let. Zaměřený je na jazz, funk, r'n'b či soul. Na mezinárodním festivalu v Neerpeltu (Belgie) obsadil nedávno první místo v kategorii bigbandů.

Pořadá: ZUŠ Žerotín. Odkazy: www.zus-zerotin.cz

Vstup zdarma

9. 5. — středa — 16:30zdarma

Olomoucký majáles UP:
HUDBA V ČESKOSLOVENSKU, ČESKOSLOVENSKO V HUDBĚ
(beseda s Milanem Caisem a Vratko Rohoněm)

Frontmany Tata Bojs a Iné Kafe vyzpovídá na besedě moderátor David Hrbek (DH v DH, Scénické rozhovory). Prostor bude i pro dotazy z publika.

Pořadá: Univerzita Palackého v Olomouci.
Odkazy: www.majalesolomouc.cz

Vstup na besedu zdarma, s možností přispět na benefici.

9. 5. — středa — 19:3050/70 Kč

Olomoucký majáles UP: BENEFIČNÍ KONCERT LESNÍ ZVĚŘ + JIMMY PÉ (SK)

Pestrobarevný nu-jazzový vír, který dobře znají až v dalekém Mexiku. Lesní zvěř je nenápadná stálice a nedoceněný kult české klubové scény, který se k jazzu obrací nikoliv z hlediska žánru, jako spíše z hlediska nespoutanosti, jež se s ním pojí. Trio Jura Hradil (synťáky, hammondky), Miloš Rejsek (zpěv, kaoss) a Martin Čech (bicí), naživo většinou doplněné ještě o trubku Marka Stayera, míchá ve své neposedné tvorbě prvky jazzu s funkem, soulem, elektronikou nebo třeba taneční hudbou.

Jimmy Pé je jedno z nejvýraznějších jmen současné slovenské elektroniky, které výrazně prosakuje i do zahraničního klubového podhoubí. Producent pohybující se na pomezí trapu, abstraktního hip hopu a nenápadné melancholie. Tvrdší klubový zvuk tracků je plný ostře řezaných beatů, které Jimmy Pé rád rozbíjí do zvukových distorzí, a pouští se tak do prozkoumávání všemožných koutů svého intenzivního soundu.

Pořadá: Univerzita Palackého v Olomouci.
Odkazy: www.majalesolomouc.czwww.lesnizver.czJimmy Pé na SoundCloudu

Prodej vstupenek na místě. Kompletní výtěžek poputuje na podporu projektu Paměť národa, který prostřednictvím natáčení dokumentů mapuje naši historii.

11. 5. — pátek — 20:00250/300 Kč

LACO DÉCZI & CELULA NY

Slovenský trumpetista Laco Deczi patří mezi nejvýraznější osobnosti československého jazzu. Od roku 1985 žije v USA, kde sestavil soubor Celula New York. V Jazz Tibet Clubu již téměř zdomácněl a zastavit se tu neopomene na žádném ze svých turné. Svérázný recesista Deczi ve své hudbě klade hlavní důraz na bezprostřednost a pohotovou improvizaci. Přichází s množstvím původních skladeb, ale neméně zajímavá bývají i jeho provedení klasických jazzových standardů. Se svou skupinou (Jan Uvíra: klávesy, Michael Krásný: baskytara, Vaico Deczi: bicí) hraje energický elektrický jazz, ovlivněný zejména hudbou fusion 70. a 80. let.

Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Už tehdy směřoval jinam než takřka všichni, kteří v tehdejším Československu hráli jazz. Navzdory převládajícímu trendu intelektuálního, téměř akademicky ukázněného west coast jazzu, byly už Decziho amatérské bratislavské skupiny oddány explozivnímu hard bopu z opačného pobřeží Ameriky a on sám vyznával kult jeho tragicky zesnulého génia Clifforda Browna. Posedlostí touto stylovou orientací dokázal po příchodu do Prahy nakazit i mnohem starší zdejší kolegy, včetně guru českého moderního jazzu Karla Velebného. Když se stal v letech 1963-66 právoplatným členem jeho legendárního SHQ, rozšířil Velebný, podle vzoru eastcoastových comb, původně čtyřčlenné obsazení na kvinteto. V repertoáru i na gramofonových nahrávkách SHQ se pak objevily první vlaštovky autentického hard bopu, převzaté od Decziho celoživotního vzoru Clifforda Browna (Delilah, Jordu, Kiss And Run). S nástupnickou vlastní skupinou Celula a po emigraci s její americkou podobou Celula New York dokázal poselství Brownovy trubky spojit do působivé symbiózy s elektrickou jazzrockou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba až do současnosti.

Odkazy: www.lacodeczi.com

Předprodej také v Informačním centru Olomouc

26. 5. — sobota — 20:00100 Kč

HOPE ASTRONAUT — křest CD

Folk-rocková kapela Hope Astronaut pokřtí v olomouckém Jazz Tibet Clubu své třetí album Balance in the Heights, na kterém pracovala poslední dva roky s producentem Tomášem Neuwerthem (Kittchen, Kafka Band). Na desce je k poslechu osm nových skladeb inspirovaných (nejen) vztahy a cestováním. Mixoval je Tuomas Hakkarainen (Kaspar, John McGregor) a masteroval Dan Václavek. Album vyjde v distribuci vydavatelství Indies MG. Na křtu zahrají také hostující hudebníci, kteří se podíleli na nahrávání v kopřivnickém studiu Animan. Předskokankou bude Lucie Redlová.

Skupina Hope Astronaut za své devítileté působení odehrála stovku koncertů na festivalech (Colours of Ostrava, Fiesta, Letní Letná), se zahraničními umělci (např. Bee and Flower, David Kitt) i v cizině.

Pořadatel: Tomáš Krejčířík. Odkazy: about.me/hopeastronautHope Astronaut na Bandcampu

27. 5. — neděle — 20:00250/300 Kč

THE COOKERS (USA)

Vezměte skupinu jazzových mistrů těžké váhy – těch, kteří se podíleli na klasických nahrávkách, jež definují samotný moderní jazzový idiom – a postavte je spolu na pódium: samozřejmě, že to bude velkolepý hudební ohňostroj. All-stars výběr známý jako The Cookers ale svedl dohromady kapelu, která hraje už devět let a vydala čtyři skvělá alba. Tvoří autenticky dobrodružnou a uvolněnou sestavu z hard-bopové minulosti, která je dodnes živoucí a stále zásadní. Tvoří ji skutečné legendy, pamětníci zlaté éry hard bopu a spoluhráči Herbieho Hancocka, Sonnyho Rollinse, Keitha Jarretta, Maxe Roache a dalších...

Billy Harper, Cecil McBee, George Cables, Eddie Henderson a Billy Hart se všichni objevili v opojné éře poloviny 60. let. Bylo to období, kdy se hard bop začal proměňovat ze svých původních vzorů, a každý z těchto chlapíků se na tomto procesu podílel jako člen některé z nejdůležitějších kapel tehdejší éry. Hart a Henderson byli členy průkopnické kapely Herbieho Hancocka Mwandishi, Cecil McBee byl vedle Keitha Jarretta a Jacka DeJohnetta oporou skvělého quartetu Charlese Lloyda, Billy Harper byl součástí poslední kapely Lee Morgana, stejně jako kvartetu Maxe Roache nebo kapely Jazz Messengers Arta Blakeyho, zatímco George Cables seděl za piánem v kapelách Sonnyho Rollinse, Joe Hendersona, Freddieho Hubbarda, Dextera Gordena či Arta Peppera.

The Cookers je kapela převážně starších pánů, jimž věk rozhodně neubírá na virtuositě, ale bohužel některým z nich přináší zdravotní problémy: George Cables (*1944) v posledních letech opakovaně trpěl bércovými vředy. Když byl naposledy přijat do nemocnice, jeho stav byl považován za kritický. Po konzultaci s cévními chirurgy podstoupil v březnu 2018 amputaci levé nohy. Nyní George absolvuje rehabilitaci. Dle posledních informací se hodlá vrátit ke koncertování a vyučování na podzim. Billy Hart (*1940) se podrobil operaci srdce a po nějaký čas se nemůže vydávat na dlouhé cesty. Cecil Mc Bee (*1935) utrpěl v dubnu 2018 mozkovou příhodu, a proto v současné době nemůže cestovat letadlem. Line up plánovaného koncertního vystoupení se z těchto důvodů mění takto: George Cablese nahradí Danny Grisett, za Billyho Harta bude hrát Victor Lewis a Cecila Mc Bee zastoupí Essiet Okun Essiet.

Odkazy: www.thecookersmusic.com

Předprodej také v Informačním centru Olomouc a prostřednictvím SMS TICKET a GOOUT